субота, 18. август 2012.

Hakovanje Facebook profila

Društvena mreža Facebook u poslednjih par godina postala je veoma popularna. Danas retko ko nema svoj  profil. Namena Facebooka u suštini jeste druženje, upoznavanje i povezivanje sa drugim ljudima, ali svakako, ne koristi ga svako na ovaj način.
Kao i u stvarnom svetu, postoje ljubomorne duše i iskompleksirani klinci koji se kriju iza svog tajanstvenog naloga i traže nekoga kome će naneti štetu. Bilo iz ljubomore, nepoverenja, ili čiste dosade, sve češće se postavlja pitanje: Kako hakovati (provaliti, ući, koristiti) nečiji fejsbuk nalog?
Možda je ranije bilo izuzetno lako ući u nečiji nalog, ali mere opreza su znatno povećane. Onome ko je zainteresovan za provaljivanje u tuđi fejsbuk nalog, reći ću isto ono što je čuo milion puta: Fejsbuk nalog je nečija privatna svojina, a narušavanje privatnosti na Internetu je kažnjivo. Možete ovo zanemarivati koliko želite, ali to je jedna i jedina istina.
Naravno, postoji nekoliko stvari koje ćemo sada razraditi i razjasniti - načine hakovanja.

Programi za hakovanje

Više puta ste naleteli na programe poput Facebook Hacker-a, ili Facebook Hacking Bot-a? Sitni programčići koje preuzmete i navodno pomoću njih možete upasti u nečiji fejsbuk nalog popunjavanjem polja.
Istina o ovim programima jeste: Program za hakovanje ne postoji. Ukoliko bi i postojao program koji radi, on bi smesta bio uklonjen sa svih sajtova istog trenutka kada je i postavljen.
Šta se dešava kada preuzmete jedan ovakav program? Unoseći svoj email i password u polja namenjena za to, samo ćete omogućiti onom ko je napravio program da uđe u vaš fejsbuk nalog. Ne nasedajte na ovaj trik, jer:
1. Možete se uvaliti u ozbiljne probleme.
2. Privatnost vam može biti narušena.
3. Ukoliko ne koristite proxy server, vaša IP adresa je dostupna i moguće je da budete kažnjeni zbog pokušaja narušavanja tuđe privatnosti.
S tim, nemojte se nadati da ćete programima nešto postići.

Facebook Phishing

Facebook Phishing (eng. phishing - fišing - doslovno 'pecanje') je način provaljivanja u tuđi fejsbuk nalog putem lažne fejsbuk stranice.
Ukratko, na nekom besplatnom hostingu, potrebno je napraviti sajt i uploadovati na njega tri fajla, koji čine stranicu identičnom običnoj stranici za logovanje. Potrebno je prevariti žrtvu da se na neki način uloguje na tu stranicu, kako bi password i email stigli u jedan od fajlova onome ko hakuje.
Kako prepoznati facebook phishing? Ako vam u inbox stigne: 'Duplo brži chat, najlepše devojke, 5000 fanova na stranici...' neko pokušava da vam hakuje fejsbuk profil, očigledno. Kada kliknete na link, izbaciće vam se stranica koja traži da se ponovo ulogujete. Zapravo uopšte niste odjavljeni, već šaljete šifru i mejl na phishing sajt.
Ako u adress baru ne piše www.facebook.com ili facebook.com, nikako nemojte unositi šifru i mejl!
Za one koji pokušavaju sa phishingom, teško da ćete uspeti. Danas retko ko ne raspoznaje ovaj način. 

Mail hacking

Podrazumeva da hakujete nečiju mejl adresu sa kojom je kreirao svoj fejsbuk nalog, a zatim pošaljete novu šifru na tu adresu. Veoma je teško uraditi ovo, s obzirom na sigurnosne sisteme. Jedini način za uspeh jeste da ste bliski sa osobom i da od nje saznate sigurnosno pitanje za mejl, ili neku drugu informaciju koja će vam pomoći, ali realno, da li biste zaista postavili nekom pitanje 'Koje je tvoje sigurnosno pitanje za mejl?'


Postoji još načina hakovanja, ovo su oni najosnovniji koji se najčešće koriste. Na kraju članka, želim da razjasnim nešto: Ako vas neko prevari i uđe vam u fejsbuk nalog, to je vaša krivica: verovatno nesvesno ste ostavili neku informaciju koja je bila put do uspeha i to je jedno. Ali, ako pokušavate nekome da narušite privatnost preko krekerskih alatki, to je nešto sasvim drugo, i super ilegalno.
Hakovani ste? Zapitajte se prvo, pre nego što se razbesnite i napravite gluposti: da li ste negde ostavili neki svoj trag, informaciju, podatak? Da li ste naseli na nečiji trik? Najverovatnije je to slučaj. Uglavnom, ako nekome pokušavate da provalite u nalog a osoba vam nije ništa učinila, to je sramno i odvratno. Isto kao kada biste, poređenja radi, u stvarnom životu nekome provalili u sobu i uzeli mu neku ličnu stvar.
Kako se zaštiti od hakovanja? Sakrijte mejl adresu kako biste je samo vi videli. Dodajte broj mobilnog telefona za potvrdu (u slučaju da vam je nalog hakovan, uvek možete povratiti šifru putem mobilnog telefona kom lamer nema pristup) i sakrijte ga tako da ga samo vi možete videti. Takođe, dodajte još nekoliko mejl adresa kojim imate pristup. Ali, sve kontakt podatke sakrijte, tako da ih samo vi možete videti i tim onemogućavate lameru ili krekeru da provali u vaš nalog.
Nemojte se svađati na stranicama. Ne prihvatajte nepoznate osobe za prijatelja. Tako niko nepoželjan neće imati pristup vašem nalogu, dopisivanjima i ličnim informacijama.
I naravno, ono najvažnije: Nikome, pa ni najbližim prijateljima, ne odajte svoju šifru!
Nadam se da vam je ovaj članak pomogao i pojasnio neke stvari. Ukoliko imate bilo kakvo pitanje, slobodno ga postavite, dobićete odgovor u najkraćem roku.

Pozdrav,
Netosaurus Blogger

Нема коментара:

Постави коментар